Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu

Meksika Fahri Konsolosluğu Mersin Adresi Nedir?

Limonluk Mah., Ismet Inonu Blv., 2486 Sok No :4, Coruhlu New Wave Plaza, kat 2/3 Mersin


Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu, Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu haftaiçi hergün Saat: 11:00 13:00 arasında fahri konsolosluk hizmeti  vermektedir.

 

Mersin Meksika Fahri Konsolosluğu Görev Alanı Neresidir?

Mersin ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Meksika vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu’ndan yapabilirler.

 Meksika Mersin Fahri Konsolosluğunun Görevleri Nelerdir?

Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.


2023 Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu'nun temsil ettiği Meksika Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Meksika vizesi için başvuruda bulunacak veya Meksika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatilleri

Yeni Yıl

1 Ocak

Meksika Anayasa Günü

7 Şubat

Benito Juarez Günü

21 Mart

Kutsal Cuma

7 Nisan

Paskalya

9 Nisan

Ramazan Bayramı

21-23 Nisan

İşçi Bayramı

1 Mayıs

Kurban Bayramı

29 Haziran 2 Temmuz

Demokrasi Günü

15 Temmuz

Zafer Bayramı

30 Ağustos

Meksika Bağımsızlık Günü

16 Eylül

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim

Ölüler Günü

1 Kasım

Meksika Devrimi Yıl Dönümü

21 Kasım

Noel

25 Aralık

Meksika Konsolosluğa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika’ya turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi amaçlar doğrultusunda seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hava yoluyla seyahat etmeleri durumunda, tek girişli Meksika vizelerini online olarak sağlayabilmektedir. Ancak bu vizenin geçerliliğinin olabilmesi için seyahat için tercih edilen hava yolu kurumunun Elektronik Onay (SAE )sistemine kayıtlı olması zorunludur. Devamı... 

Mersin Meksika Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Meksika Konsolosluğu’na Meksika vize işlemleri için başvurular, online formun doldurulması ile işleme alınmaktadır. Online başvuru formun doldurulması sırasında dikkat edilmesi gereken; pasaport/ kimlik kartı bilgileri, havayolu seyahat bilgileri ve diğer kişisel bilgiler ile  ilgili bölümlerde yer alan soruların doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlanmasıdır.  Eksiksiz, doğru ve birbirini destekleyen bilgilerin beyan edilmesi Meksika vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için çok önemlidir. 


Meksika Konsolosluğu Vize Ücreti Nasıl Alınır?

Meksika Vizesi için ödenmesi gereken Meksika vize ücreti; Meksika Büyükelçiliği ve ya Meksika Konsolosluğu'na vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Meksika vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

Mersin Meksika Konsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, apostil (belge tasdiki), noter, askerlik, vize, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin yürütülmesi Meksika Konsolosluğunun görevidir.  Meksika Fahri Konsolosluğu, Türkiye-  Meksika ticari bağlarını geliştirmek; bu ülkede çalışan Meksika vatandaşlarını himaye etmek; vatandaşlık işlemlerinde hizmet vermekle sorumludur.  

Meksika Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti dışında Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti dış temsilciliği resmi temsilcilik görevini yürütmektedir.

Ankara Meksika Büyükelçiliği, bu bölgede yaşayan Meksikalı vatandaşlarının tam ve güncel veritabanını oluşturmak için https://sirme.sre.gob.mx hesabını aktif etmiştir. Kişisel kayıtların oluşturulabilmesi için Meksika vatandaşlarından işbirliği beklenmektedir. Meksika Büyükelçiliği tarafından koordine edilen bu hesap sayesinde Meksika Dışişleri Bakanlığı ile dış temsilciler olarak görev yürüten Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Konsolosluğu arasındaki teması daha etkin kılabilmek için oluşturulmaktadır. 

Duyurular

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Meksika Başkonsolosluğu ve Meksika Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2020-10-29 08:56:43
Tüm Duyurular