Meksika İstanbul Başkonsolosluğu

Meksika Başkonsolosluğu İstanbul Adresi Nedir?

 Levent Mahalesi, Levent Caddesi, Lale Sokak No. 23, 34330 Beşiktaş – Istanbul

Meksika İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

Meksika İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk vize hizmetleri bölümü haftaiçi her gün Saat: 09:00 – 13:00 arasında hizmet vermektedir. 

Mexico İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Neresidir?

İstanbul ve çevre illerde işkamet eden başvuru sahiplerinin Meksika vize başvuruları ve konsolosluk işlemleri için Meksika İstanbul Başkonsolosluğu'na müracaatta bulunmaları gerekir. Meksika Konsolosluğu'na vize müracaatı için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Meksika vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Meksika Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle online Meksika vize başvuru formu üzerindeki bilgileri eksiksiz olarak doldurarak, başvurularını elektronik sistem üzerinden yapmaları gerekmektedir. 

Meksika Birleşik Devleti İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı Neresidir?

-    Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlemlerinin yürütülmesi Meksika Konsolosluğu’nun görevidir. 
-    Meksika Konsolosluğu Türkiye-  Meksika ticari bağlarını geliştirmek bu ülkede çalışan Meksika vatandaşlarına rehberlik etmekle sorumludur. 
-    Meksika’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri Meksika Konsolosluğu tarafından yürütülür.

2023  İstanbul Başkonsolosluğu Meksika Resmi Tatil Günleri Ne Zaman?

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu ve Meksika Ankara Büyükelçiliği'nin temsil ettiği Meksika Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Meksika vizesi için başvuruda bulunacak veya Meksika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatilleri

Yeni Yıl

1 Ocak

Meksika Anayasa Günü

7 Şubat

Benito Juarez Günü

21 Mart

Kutsal Cuma

7 Nisan

Paskalya

9 Nisan

Ramazan Bayramı

21-23 Nisan

İşçi Bayramı

1 Mayıs

Kurban Bayramı

29 Haziran 2 Temmuz

Demokrasi Günü

15 Temmuz

Zafer Bayramı

30 Ağustos

Meksika Bağımsızlık Günü

16 Eylül

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim

Ölüler Günü

1 Kasım

Meksika Devrimi Yıl Dönümü

21 Kasım

Noel

25 Aralık

Meksika Konsolosluğa Vize Başvurusu Nasıl Olur?

Meksika’ya turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi amaçlar doğrultusunda seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hava yoluyla seyahat etmeleri durumunda, tek girişli Meksika vizelerini online olarak sağlayabilmektedir. Ancak bu vizenin geçerliliğinin olabilmesi için seyahat için tercih edilen hava yolu kurumunun Elektronik Onay (SAE )sistemine kayıtlı olması zorunludur. Devamı... 

İstanbul Başkonsolosluğu Meksika Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Meksika Konsolosluğu’na Meksika vize işlemleri için başvurular, online formun doldurulması ile işleme alınmaktadır. Online başvuru formun doldurulması sırasında dikkat edilmesi gereken; pasaport/ kimlik kartı bilgileri, havayolu seyahat bilgileri ve diğer kişisel bilgiler ile  ilgili bölümlerde yer alan soruların doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlanmasıdır.  Eksiksiz, doğru ve birbirini destekleyen bilgilerin beyan edilmesi Meksika vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için çok önemlidir. 

İstanbul Başkonsolosluğu Meksika Vize Ücreti Nasıl Alınır?

Meksika Vizesi için ödenmesi gereken Meksika vize ücreti; Meksika İstanbul Başkonsolosluğu'na vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Meksika vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

Meksika İstanbul Konsolosluğu Vize Reddi Nasıl Olur?

Meksika Konsolosluğu’nun Meksika seyahatine uygun hazırlanan başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında kişinin Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal –ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamadığını anlamak ister. Meksika Konsolosluğu Vize Bölüm yetkilisi, başvuru dosyasını incelerken, ülkeyi terk etme niyetinin olmadığına ve geri dönmek için güçlü bağların bulunmadığı kanısına varırsa; vize başvurusunu reddedebilir. 

Ayrıca, Meksika Başkonsolosluğu tarafından en çok önem verilen konu: online başvurularda yüklenen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Meksika vize başvurusunda zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihlerine uygun geçerliliğe sahip olmaması da vize reddine sebebiyet vermektedir.

Meksika Konsolosluğu'na şahsen müracaatlarda; vize başvuru dosyasında evrak eksikliği veya gerçeğe uygun bulunmayan belgelerin sunulması durumunda; konsolosluk yetkilileri başvuru sahibini görüşmeye davet eder ya da bu eksikliklerin tamamlanması için yazılı bir uyarı gönderir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi halinde; Meksika vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak bu başvurunun olumlu sonuçlanacağı garantisi taşımamaktadır. 

Meksika İstanbul Başkonsolosluğu  Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, apostil (belge tasdiki), noter, askerlik, vize, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin yürütülmesi Meksika Başkonsolosluğu'nun görevidir.  Meksika Başkonsolosluğu, Türkiye-  Meksika ticari bağlarını geliştirmek; bu ülkede çalışan Meksika vatandaşlarını himaye etmek; vatandaşlık işlemlerinde hizmet vermekle sorumludur.  

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti dışında Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti dış temsilciliği resmi temsilcilik görevini yürütmektedir.

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, bu bölgede yaşayan Meksikalı vatandaşlarının tam ve güncel veritabanını oluşturmak için https://sirme.sre.gob.mx hesabını aktif etmiştir. Kişisel kayıtların oluşturulabilmesi için Meksika vatandaşlarından işbirliği beklenmektedir. Meksika Büyükelçiliği tarafından koordine edilen bu hesap sayesinde Meksika Dışişleri Bakanlığı ile dış temsilciler olarak görev yürüten Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Konsolosluğu arasındaki teması daha etkin kılabilmek için oluşturulmaktadır.

İstanbul Başkonsolosluğu Meksika Haritada Nerededir?

 

Duyurular

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Meksika Başkonsolosluğu ve Meksika Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2020-10-29 08:56:43
Tüm Duyurular