Meksika Ankara Büyükelçiliği

Meksika Ankara Büyükelçiliği Adresi Nerededir?

Kırkpınar Sokak, No:18/6, Çankaya, Ankara

Meksika Devleti  Ankara Büyükelçiliğine Nasıl Gidilir?

Ankara Oran Sitesi bölgesinden EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler ile Çankaya Cinnah Caddesi'ne ulaşım sağlanmaktadır. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtinde bulunan Meksika Ankara Büyükelçilği'ne ulaşılmaktadır.   

Ankara Esenboğa Havaalanı Ankara Çevre Yolu üzerinden Meksika Büyükelçiliği'ne uzaklık 45 km normal trafik seyri halinde araç ile ulaşım 50 dakika'dır.  Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık 150 TL civarında tutmaktadır. 

 Ankara Büyükelçiliği Meksika  Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

Meksika Büyükelçiliği haftaiçi hergün Saat: 09:00 – 17:00 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Meksika Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvurularını haftaiçi Pazartesi-Cuma Saat: 09:00-13:00 arası kabul etmektedir. 

 Ankara Mexico Büyükelçiliği Görev Bölgesi Neresidir?

Meksika Ankara Büyükelçiliği, bölge ayrımı yapmaksızın tüm Türkiye'den yapılacak Meksika vize başvurularını kabul etmektedir. Meksika Büyükelçiliği'ne vize müracaatı için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Meksika vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Meksika Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle online Meksika vize başvuru formu üzerindeki bilgileri eksiksiz olarak doldurarak, başvurularını elektronik sistem üzerinden yapmaları gerekmektedir. 

Meksika Ankara Büyükelçiliğinin Görevleri Nelerdir?

Türkiye’de yer alan Meksika Büyükelçiliği Meksika devletinin Türkiye Ankara’da yer alan en resmi kurumudur. Türkiye’de hizmet veren Meksika Ankara Büyükelçiliği Türkiye’de devletini temsil etmektedir. Meksika Büyükelçiliği devletini temsil etmesinin yanı sıra Türkiye’de yaşayan vatandaşlarının haklarını koruyup geliştirme konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Vize işlemleri için Meksika Büyükelçiliği’nin Konsolosluk işlemlerini yürüten bölüm ile görüşülmesi gerekmektedir. Ankara Meksika Büyükelçiliği vize başvuruları dışında vizeleriniz ile alakalı aklınıza takılan konularda sizleri bilgilendirir ve işlemlerinizi başlatmanızı sağlar.

2023 Mexico Konsolosluğu  Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu ve Meksika Ankara Büyükelçiliği'nin temsil ettiği Meksika Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Meksika vizesi için başvuruda bulunacak veya Meksika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatilleri

Yeni Yıl

1 Ocak

Meksika Anayasa Günü

7 Şubat

Benito Juarez Günü

21 Mart

Kutsal Cuma

7 Nisan

Paskalya

9 Nisan

Ramazan Bayramı

21-23 Nisan

İşçi Bayramı

1 Mayıs

Kurban Bayramı

29 Haziran 2 Temmuz

Demokrasi Günü

15 Temmuz

Zafer Bayramı

30 Ağustos

Meksika Bağımsızlık Günü

16 Eylül

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim

Ölüler Günü

1 Kasım

Meksika Devrimi Yıl Dönümü

21 Kasım

Noel

25 Aralık

Meksika Konsolosluğa Vize Başvurusu Nedir?

Meksika’ya turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi amaçlar doğrultusunda seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hava yoluyla seyahat etmeleri durumunda, tek girişli Meksika vizelerini online olarak sağlayabilmektedir. Ancak bu vizenin geçerliliğinin olabilmesi için seyahat için tercih edilen hava yolu kurumunun Elektronik Onay (SAE )sistemine kayıtlı olması zorunludur. Devamı...

Ankara Büyükelçiliği Meksika Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Meksika Konsolosluğu’na Meksika vize işlemleri için başvurular, online formun doldurulması ile işleme alınmaktadır. Online başvuru formun doldurulması sırasında dikkat edilmesi gereken; pasaport/ kimlik kartı bilgileri, havayolu seyahat bilgileri ve diğer kişisel bilgiler ile  ilgili bölümlerde yer alan soruların doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlanmasıdır.  Eksiksiz, doğru ve birbirini destekleyen bilgilerin beyan edilmesi Meksika vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için çok önemlidir. 

Meksika Konsolosluğu Vize Ücreti Nasıl Alınır?

 

Meksika Vizesi için ödenmesi gereken Meksika vize ücreti; Meksika Büyükelçiliği'ne vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Meksika vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

Ankara Büyükelçiliği Meksika Konsolosluğu Vize Reddi Nasıl Olmaktadır?

Meksika Konsolosluğu’nun Meksika seyahatine uygun hazırlanan başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında kişinin Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal –ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamadığını anlamak ister. Meksika Konsolosluğu Vize Bölüm yetkilisi, başvuru dosyasını incelerken, ülkeyi terk etme niyetinin olmadığına ve geri dönmek için güçlü bağların bulunmadığı kanısına varırsa; vize başvurusunu reddedebilir. 

Ayrıca, Meksika Büyükelçiliği tarafından en çok önem verilen konu: online başvurularda yüklenen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Meksika vize başvurusunda zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihlerine uygun geçerliliğe sahip olmaması da vize reddine sebebiyet vermektedir.

Meksika Konsolosluğu'na şahsen müracaatlarda; vize başvuru dosyasında evrak eksikliği veya gerçeğe uygun bulunmayan belgelerin sunulması durumunda; konsolosluk yetkilileri başvuru sahibini görüşmeye davet eder ya da bu eksikliklerin tamamlanması için yazılı bir uyarı gönderir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi halinde; Meksika vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak bu başvurunun olumlu sonuçlanacağı garantisi taşımamaktadır. 

Mexico Ankara Büyükelçiliği  Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, apostil (belge tasdiki), noter, askerlik, vize, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin yürütülmesi Meksika Büyükelçiliği'nin görevidir.  Meksika Büyükelçiliği, Türkiye-  Meksika ticari bağlarını geliştirmek; bu ülkede çalışan Meksika vatandaşlarını himaye etmek; vatandaşlık işlemlerinde hizmet vermekle sorumludur.  

Ankara Meksika Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti dışında Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti dış temsilciliği resmi temsilcilik görevini yürütmektedir.

Ankara Meksika Büyükelçiliği, bu bölgede yaşayan Meksikalı vatandaşlarının tam ve güncel veritabanını oluşturmak için https://sirme.sre.gob.mx hesabını aktif etmiştir. Kişisel kayıtların oluşturulabilmesi için Meksika vatandaşlarından işbirliği beklenmektedir. Meksika Büyükelçiliği tarafından koordine edilen bu hesap sayesinde Meksika Dışişleri Bakanlığı ile dış temsilciler olarak görev yürüten Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Konsolosluğu arasındaki teması daha etkin kılabilmek için oluşturulmaktadır. 

Mexico Ankara Büyükelçiliği Haritada Nerededir?

 

 

Duyurular

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Meksika Başkonsolosluğu ve Meksika Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2020-10-29 08:56:43
Tüm Duyurular